ACTIV AIR - ČISTÝ VZDUCH PO GENERACE

15.03.2015 17:51

Sádrokartonová deska, která umí zlepšit kvalitu vnitřního ovzduší
Novinkou značky Rigips je zdravá sádrokartonová deska Activ´Air, která zlepšuje kvalitu vnitřního ovzduší. Obsahuje totiž unikátní technologii pro rozklad emisí formaldehydu, který je obsažen např. v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, cigaretovém kouři, atd. Patentovaná technologie dokáže během několika dní snížit koncentraci formaldehydu v místnosti o více než 70 % funguje přibližně po dobu padesáti let. Účinná látka odbourává škodlivý formaldehyd, který přemění na neškodné inertní látky.

Člověk tráví v interiéru až 90 % svého času, a proto je pro něj kvalita vnitřního ovzduší velmi důležitá. V dnešní době, kdy jsou objekty zateplené a v obytných místnostech se používají utěsněná plastová okna, prakticky nedochází k pronikání vzduchu zvenčí. Intenzita větrání je navíc v zimním období velmi nízká, vhledem k obavám z tepelných ztrát. Člověka tak v interiéru ohrožují kromě mikroorganismů, biologických znečišťovatelů a prachu také těkavé organické látky. Nejčastěji se z těchto sloučenin vyskytuje formaldehyd, který je považován za nejnebezpečnější škodlivinu v interiérech.

Formaldehyd je pro lidské zdraví nebezpečný v určitých koncentracích. Při nižších koncentracích způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, při vyšší koncentraci nastává slzení, kašel, bolesti hlavy, dušnost či zvracení, zhoršuje obtíže alergiků. Koncentrace nad 100 µg/m3 významně zvyšují příznaky podráždění.

Sádrokartonová deska Activ´Air obsahuje účinnou látku, která formaldehyd rozloží na zdravotně nezávadné látky a ty se následně naváží na molekuly sádry. Deska Activ´Air zredukuje obsah formaldehydu ve vnitřním prostředí až o 70 %. Pro dosažení maximální účinnosti stačí 1m² Activ´Air na 1m³ vzduchu v dané místnosti. Deska neztrácí své schopnosti ani po běžné povrchové úpravě pomocí prodyšných materiálů. Zcela bezpečná technologie nemění ostatní vlastnosti sádrokartonové desky.

Technologie Activ´Air byla patentována již před 10 lety v zahraničí a její účinnost potvrzuje udělený certifikát ISO 16000-23. V současné době je tento výrobek velmi úspěšný v mnoha zemích na celém světě – například v Itálii, Belgii, Francii nebo Velké Británii.

Tato stavební novinka je díky použitému bílému kartonu snadno rozpoznatelná od ostatních sádrokartonových desek. Deska neztrácí své schopnosti ani po běžné povrchové úpravě (nátěr běžnými vodou ředitelnými barvami, papírové tapety, sádrová omítka, apod.). Zcela bezpečná technologie nemění ostatní vlastnosti sádrokartonové desky.

Nejčastější zdroje formaldehydu v interiéru:
Stavební materiál a vybavení:
Nábytek z dřevotřísky nebo překližky
Barvy, fermeže, lepidla, mořidla na dřevo
Materiály na bázi vinylu – guma, PVC
Koberce, linolea, OSB, izolace, lamináty

Předměty běžné domácí spotřeby a další:
Čistící, desinfekční a konzervační prostředky
Osvěžovače vzduchu
Kopírky, tiskárny
Spalování paliv - plynové sporáky, kamna
Nové knihy, časopisy, melaminové nádobí
Hračky, nový textil, textil při žehlení
Cigaretový kouř
Lůžkoviny, matrace

Ke zlepšení kvality vnitřního ovzduší přispívá účinné větrání, omezení materiálů s obsahem formaldehydu a právě technologie Activ´Air, obsažená v produktech Rigips.

Kromě zdravé desky RB (A) technologiiActiv´Air naleznete v těchto produktech Rigips:
Gyptone BIG Activ´Air – akustické sádrokartonové desky
Gyptone Activ´Air – akustické sádrokartonové stropní kazety

Více informací:

www.zdravadeska.cz

Divize Rigips, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s

© Copyright for Pro nas dům|ISSN 2336-3754| #DaDouCH